SIKÇA SORULAN SORULAR

1. Oyunu 8 kişi ikişer kişilik takımlar halinde oynayabilir miyiz?

C: Evet olabilir. Anlatımlar dönüşümlü olarak yapılarak bu şekilde oynanabilir. Ancak 2 ayrı takım halinde 4’er kişilik oynamak ve sonra kazananları yarıştırmak daha eğlenceli olacaktır.

2. Oyun ne kadar sürüyor?

Hedef kartlarında 3+1 hedef bulunmaktadır. 3 hedefle oynamak isterseniz yaklaşık 60 dakika, 4 hedefle oynamak isterseniz oyun 90 dakika sürmektedri. Bu süreler oyuncuların anlatma ve anlama hızlarına göre değişkenlik gösterebilir.

3. Hedef kartlarının üzerindeki kategorileri nasıl dolduracağız?

Takım arkadaşınızın bildiği kelime kartlarının üzerinde bulunan kategori simgelerine göre hedef kartlarına yerleştirebilirsiniz. Bir kelime kartı yalnızca 1 kategori için kullanılabilir.

4. Hedef kartlarına kelime kartlarını ne zaman işleyebiliriz?

Oyun sırasında istediğiniz herhangi bir zaman işleyebilirsiniz. Herhangi bir oyuncu oyunu bitirdiğini duyurduktan sonra kelime kartlarına işleme yapılamaz. Bitime yaklaşılmadan önce elinizdeki kelime kartlarını kendinize ve takım arkadaşınıza işlemeniz öneririz.

5. Takım arkadaşımın hedef kartına kelime kartı işlemek istesem nasıl yapacağım?

İstediğiniz herhangi bir zamanda elinizdeki kelime kartlarından istediklerinizi takım arkadaşınıza verebilir ve ondan da kart alabilirsiniz.

6. Kelime kartlarını hedef kartlarına işlerken nelere dikkat etmeliyiz?

Kelime kartlarının üzerinde en az 1 en çok 3 kategori bulunur. 3 kategorili olan kart size 3 farklı kategoriden herhangi birisini kullanma olanağı verirken, tek kategorili olan yalnızca üzerindeki kategorinin olduğu hedef kartına işlenebilir. Tek kategorili kelime kartlarını önce işleyerek ardından çok kategorili olanları da eksiklere yerleştirebilirsiniz.

7. Oyunu kaç hedefle oynamalıyız?

Oyun için ayıracağınız zamana göre karar vermeniz yerinde olur. Hedef kartındaki 3 hedefi oynarsanız süreniz 60 dakika, 3+1 hedef olarak oynarsanız süreniz 90 dakikadır.

8. Hedef kartındaki hedefleri dolduramadığımızda ne olacak?

Hedef kartının altında yazan eksi puanlar kadar puanınızın toplamından düşülecek.

9. Çektiğim kelime kartları arasında hedef kartımda olan kategorilerden birisi hiç çıkmazsa ne olacak?

Kelime kartları ile hedef kartları arasında orantılı bir ilişki vardır. Oyun ona göre düzenlenmiştir. Seçtiğiniz hedef kartında bir kategoriden istenen sayıda kelime kartı toplayamadığınızda, takım arkadaşınızla konuşarak ondakilerle değiş-tokuş yaparak eksiğinizi tamamlayabilirsiniz.

10. Oyunda hedef kartlarının farklı puanları olduğunu fark ettik. Takım arkadaşım ve ben aynı puanlı hedef kartını almak zorunda mıyız? İkimizin iki farklı hedef kartı olabilir mi?

Evet olabilir. Oyunda kategorileri değişiklik gösteren 8 farklı hedef kartı vardır. Puan açısından ise; 4 hedef kartı ……… diğer, 4 hedef kartı ise ………. Puan değerindedir. Oyuncular takım arkadaşıyla konuşarak istedikleri puan değerinde ve/veya kategoride hedef kartını seçebilirler.

11. Hedef kartını tamamlamış olsam bile diğerlerine belli etmeyerek oyuna devam edebilir miyim? Bunun bana getireceği bir avantaj var mı?

Daha fazla kelime kartı toplar ve daha fazla puan alırsınız ancak bu sırada karşı takım da hedeflerini tamamlayacağından siz onları eksi konumda yakalayamazsınız.

12. Kelime kartlarını anlatırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Oyuncu, tüm kelimeleri (bağlaçlar dahil) eksiksiz olarak takım arkadaşına kartta yazan kelimeleri kullanmadan anlatmalı ve takım arkadaşı kartta yazılı olan kelimeyi ya da kelimeleri tam ve eksiksiz olarak bilmelidir.
• Kelimelerin eş anlamlısı kullanılabilir; (karayı anlatmak için siyah diyebilirsiniz) ama
kelimenin kendisi veya başka bir dildeki karşılığı kelime anlatımında kullanılamaz.
• Oyuncu kelimeyi göstererek veya çizerek anlatamaz.
• Kelime hecelere bölerek anlatılabilir ama kelimenin her bir harfi ayrı ayrı anlatılamaz.
• Benzeşim kullanılamaz. (‘Paşa’ kelimesini anlatmak için ‘yaşa’ kelimesi kullanılamaz.)
• Kelimenin kökü söylenerek bütün anlatılamaz. (‘Semercilik’ kelimesinin anlatmak için
‘Semer’, düşünmek için “düş” kelimesi kullanılamaz. Ancak bu kelimeler anlatılırsa,
anlatılan kelimeye takı eklenmesi istenebilir.)
• Kelimeyi anlatmak için kısaltması kullanılamaz (Türk Tarih Kurumunu anlatmak için
TTK’nın açılımı denemez) veya kelimenin kendisinden yola çıkılarak kısaltmayı
bulması istenemez.

13. Herhangi bir oyuncu kelime anlatma kurallarına uymadan anlatırsa ne olur?

Anlattığı kart takım arkadaşı tarafından bilinse bile geçersiz sayılır, puanı alınamaz.

14. İşaretle yani beden dili kullanılarak kelime anlatılabilir miyiz?

Anlatılan kelime parmakla gösterilmedikçe beden dilini kullanmak serbesttir.
Ör: “Dünya” kelimesini anlatmak için kişi kendi çevresinde dönebilir veya eliyle dünya şeklini oluşturabilir ama haritadan dünyayı gösteremez.

15. Kelime kartlarının üzerinde olan puanları neye göre alıyoruz?

Hedef kartına işlensin veya işlenmesin, takım arkadaşınızın bildiği tüm kelime kartlarının puanlarını alırsınız. Kelime kartını takım arkadaşınıza vermişseniz puanını o alır.

16. Çift Puan bonusunu kelime kartlarını çekmeden mi yoksa çektikten sonra mı kullanıyoruz?

Bonuslar her zaman önce kullanılır. Önce taşınızı Çift Puan bonusunun üzerine koymanız, daha sonra hangi bölgedeyseniz oradan kart çekmeniz gerekiyor. Kartları gördükten sonra bonusu kullanamazsınız.

17. Yaz Bakalım nasıl oynanıyor?

Bir numara söylersiniz ve takım arkadaşınız o numaraya karşılık gelen soruyu size söyler ve siz bu sorunun cevaplarını 30 saniye içinde takım arkadaşınıza göstermeden yazmaya başlarsınız. Yazma bitince takım arkadaşınız kalan 30 sn içinde yazdıklarınızdan en az 4 tanesini bilmeye çalışır. Bilirse takımınız 15 puan kazanır, bilemezse herhangi bir puan kaybı yoktur.

18. Say Bakalım nasıl oynanıyor?

Bir numara söylersiniz ve takım arkadaşınız o numaraya karşılık gelen soruyu size söyler ve takım arkadaşınızla karşı karşıya geçerek, sorunun cevabını sırayla saymaya başlarsınız.
Örneğin seçilen soru “Türk masallarından 8 adet sayınız” olsun. Oyuncular karşı karşıya geçerek sırayla 8’i buluncaya kadar masalları saymaya başlarlar. Diğer takım oyuncuları da söylenenlerin doğru olup olmadığına bakarlar.
Oyuncular pas geçemezler ve yanlış yapan oyuncu cevabı tekrar verir. 1 dakika sonunda istenen sayıda cevap verilirse, takım 15 puan kazanır, verilemezse herhangi bir puan kaybı yoktur.

19. Say Bakalım’ı oynarken oyunculardan biri ilgili kelimeyi hatırlamazsa ne olur?

Hatırlayıncaya kadar beklenir. Oyuncuların pas geçme hakkı yoktur. Süre dolana kadar hatırlamazsa takım puan alamaz.

20. Yaz Bakalım & Say Bakalım basamaklarında hangi bonusu kullanabiliriz?

Bu basamaklarda bonus kullanılamaz.

21. Yaz Bakalım & Say Bakalım basamaklarında aynı soruyu 2 kez sorabilir miyiz?

Aynı soru, aynı oyun içinde 2 kez kullanılamaz.

22. Tabelada ilerlerken iki oyuncunun taşı aynı yerde bulunabilir mi?

Evet

23. Tabelada ilerlerken diğer takımın oyuncusunun sahasına girebilir miyim?

Evet. Diğer oyucunun tabelasına doğru ilerleyebilirsiniz.

24. Tabelanın yan kısmına geldiğimde 2 bölge var. İkisini de oynayacak mıyım?

Evet. Her bir bölgeden 2 kart olmak üzere yine 4 kart çekeceksiniz.

25. Bonusları nasıl kullanıyoruz?

Oyun başladıktan sonra istediğiniz herhangi bir bölge basamağındayken, küçük oyun taşınızı oynayacağınız bonusun üzerine koyarak o bonusu kullanacağınızı belirtirsiniz.

26. Bonusları ne zaman kullanıyoruz? Kullanılmayan bonuslar ne oluyor?

Oyun bitene kadar istediğini herhangi bir zamanda bonuslarınızı kullanabilirsiniz. Toplam 5 adet bonus vardır ve kullanılmayan bonuslar yanar.

27. Bonusları tüm basamaklarda kullanabilir miyiz?

Bonuslar, yalnızca bölge ve Türkiye basamaklarında kullanılabilir.

28. Aynı anda 2 bonus birden kullanabilir miyiz?

Hayır. Aynı turda yalnızca 1 bonus kullanılabilir.

29. Bonuslarımdan birisini takım arkadaşıma devredebilir miyim?

Hayır. Bonus devri yoktur.

30. Bonuslarda, “Anlatmadan 2 Kart Seç” kısmında bu bonusu kullanırsam yine de gideceğim bölgeden kart çekebiliyor muyuz?

Elbette. 4 kart anlatımınızı bitirdikten sonra 2 kartta bonus olarak anlatmadan kart çekiyorsunuz.

31. “Rakipten 2 Kart Al” bonusunu kullanmak istediğimde rakibin hedef kartlarına yerleştirdiği kartlar arasından kart alabilir miyiz?

Alabilirsiniz ama önce rakibinize ondan kart alacağınızı söylemelisiniz. O da elindeki tüm kartları karıştırır ve ters çevirir ardından seçilecek kart rastgele çekilir.

32. Rakip takımın hangi kartları Çift Puan bonusunda kullanacağını nasıl biliyoruz?

Oyuncu bu bonusu kullanmak istediğinde taşını bonusun üzerine getirir ve gittiği bölgeden de 4 kart çeker. Anlattığı kartlardan takım arkadaşının bildikleri bonus sayılır ve onların puanı takım puanı olarak kaydedilir. (Yalnızca kazanılan bonus puanları kaydedilir, kelime kartlarının kendi puanları oyun sonunda hesaplanır.)

33. Oyun sonunda Çift Puan bonusunda kullanılan kartların puan değerleri ayrıca hesaplanır mı?

Evet

34. Oyun sonunda puanları nasıl hesaplıyoruz? Birinci takım nasıl belirleniyor?

Hesaplamaya oyunu ilk bitiren oyuncunun takımından başlanır. Hedef kartlarının toplam puanı alınır, bilinen kartların toplam puanı üzerine eklenir ve daha önceden alınmış diğer puanların not edildiği puan cetveline yazılır ve toplanır. Aynı işlem takımın diğer oyuncusu içinde yapılır yalnızca tamamlanmamış hedef kartlarının altında yazılı olan puanlar eksi olarak görülür ve puan toplamından düşülür. Hangi takım daha fazla puanı almışsa o oyunun kazananı olur.