BİLİYOR MUYDUNUZ ?


Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı, birçok Avrupa ülkesinden önce Türkiye’de tanınmıştır. Fransa ve İtalya’da kadınlara 1946’da, İsviçre’de ise 1971’de seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır.


Kaz Dağları, Alplerden sonra dünyanın en çok oksijen üreten yeridir.

Aziz Nikola ya da bugün bilinen adıyla Noel Baba, Patara'da doğmuş ve Türkiye'nin Akdeniz sahilinde, Myra (Demre) Piskoposu olarak hizmet vermiştir.


Çatalhöyük, Neolitik Dönem’e ait en eski yerleşimlerden biri olup, tarihteki ilk ev mimarisi, ilk kutsal yapı ve ilk manzara resmi gibi özgün buluntulara da ev sahipliği yapar.Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’nde, Türkiye’den 9 yer bulunmaktadır: Kapadokya ve Göreme Milli Parkı, Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, İstanbul'daki Tarihi Yerler, Hattuşaş: Hitit Başkenti, Nemrut Dağı, Pamukkale ve Hierapolis Milli Parkı, Ksantos-Letoon, Tarihi Safranbolu Şehri, Truva.Kırşehir’deki Cacabey Medresesi bir Selçuklu rasathanesi olup, dünyanın ilk gözlemevidir.
Kılıç Kalkan oyunu, Osmanlılar Bursa’yı ele geçirmek için Bursa Kalesi’ni işgal ettiklerinde; kuşatmanın çok uzun sürmesinden dolayı askerlerin sıkılmamak için ürettiği ritmik seslerden ortaya çıkmıştır.

Tarihteki ilk para, Manisa ili Salihli ilçesi yakınlarında yer alan Lidya Krallığı tarafından başkent Sardis'te M.Ö. 7. yüzyılın sonlarında basılmıştır.

Yeni Ahit'te bahsi geçen 7 kilisenin tamamı -Efes, Simirna, Bergama, Thyatira, Sard, Philadelphia ve Laodika- Anadolu'da bulunmaktadır.


Türkiye'deki lale çiçeği Hollanda'ya, V. Charles'ın Kanuni Sultan Süleyman'a gönderdiği büyükelçi tarafından tanıtılmıştır.


Sabiha Gökçen, ilk Türk kadın pilot olmanın yanı sıra, aynı zamanda dünyanın ilk kadın savaş pilotudur da.

Gerçeğe en yakın ilk dünya haritalarından birini 1513 yılında çizen kartograf, Piri Reis'tir. Piri Reis'in haritası, sadece Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika'nın keşfedilen bölümlerini değil, varlığından daha sonraki yıllarda haberdar olunan toprak parçalarını da içermektedir

Dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesi, Antakya'da bulunmaktadır.